Czas płodności i niepłodności


czas-nieplodnosci

W tym czasie szyjka znajduje się nisko w pochwie, w dotyku jest twarda (jak koniuszek nosa), a jej ujście jest zamknięte. Badania dokonuje sama kobieta poprzez dotyk palcami.

W okresie niepłodnym szyjka produkuje śluz biały, gęsty, kleisty, który czopuje jej kanał. Dotąd zamknięty staje się jeszcze bardziej zaklejony dla plemników. Dodatkowo budowa śluzu niepłodnego ma strukturę siateczkową, co powoduje, że plemniki napotykają mnóstwo przeszkód na drodze do celu. Siatka stawia bariery, przeszkody, których plemniki nie są w stanie pokonać.

Śluz szyjkowy ma odczyn kwaśny, co i tak w kwaśnym z natury środowisku pochwy, nie tworzy plemnikom warunków do przeżycia. W takich warunkach giną w czasie od 0,5 godziny do 3 godzin. Można to porównać do życia na pustyni. Nadmiar słońca i brak wody zabijają. Na pustyni nie da się długo żyć. Dla plemnika wodą jest środowisko zasadowe, którego w okresie niepłodnym nie ma.

CZAS NIEPŁODNY – TO SZYJKA ZAMKNIĘTA. BIAŁY ŚLUZ BLOKUJE DROGĘ PLEMNIKOM, A PH POCHWY POZWALA IM ŻYĆ OD 0,5 H – 3H. GDY KOBIETA ZAUWAŻA TAKI ŚLUZ OZNACZA TO, ŻE NIE MA SZANSY NA ZAPŁODNIENIE.

czas-plodny

W okresie płodnym (gdy szyjka przygotowuje się do jajeczkowania) zmiany hormonalne powodują, że szyjka obniża się, staje się bardziej miękka (jak płatek ucha) i otwiera się. Tutaj też badania dokonuje sama kobieta.

Pod wpływem estrogenów, śluz z poprzednio białego staje się przezroczysty i rozciągliwy. Jest go znacznie więcej, kobieta ma odczucie mokrości, naoliwienia, śliskości. Budowa siatkowa śluzu znika. A pojawia się możliwość transportu plemników do miejsca docelowego. Nowy śluz pomaga plemnikom dostać się do jajowodu, tworząc swoistą „autostradę”.

Plemniki nie napotykają żadnych barier a nawet są odżywiane dzięki glukozie i innym składnikom odżywczym znajdującym się w przezroczystym śluzie. Śluz płodny ma odczyn zasadowy, co znacznie wydłuża życie plemników – od 3-5 dni. Podobno rekordzista plemnik w czasie płodnym przeżył w ciele kobiety 7 dni! Dużo śluzu przezroczystego to czas mokry pozwalający przeżyć na pustyni.

CZAS PŁODNY – TO SZYJKA OTWARTA DLA PLEMNIKÓW. PRZEZROCZYSTY ŚLUZ TRANSPORTUJE PLEMNIKI DO JAJOWODU, A ZASADOWE PH POZWALA IM ŻYĆ OKOŁO 7 DNI. GDY KOBIETA ZAUWAŻA TAKI ŚLUZ OZNACZA TO, ŻE SĄ SPRZYJAJĄCE WARUNKI DO ZAPŁODNIENIA.

Warto podkreślić, że samobadanie palpacyjne szyki nie jest konieczne do obserwacji śluzu, a zatem nie jest konieczne do stosowania metody podwójnego sprawdzenia. Jednak ten wskaźnik płodności dobrze uzupełnia pozostałe.

pamiętaj

Informacje zawarte na stronie nie są wystarczające, by skutecznie samodzielnie stosować metodę. Zalecane jest nauczenie się metody pod kierunkiem wykwalifikowanego nauczyciela naturalnego planowania rodziny.