Układ płciowy męski


Anatomia i fizjologia układu płciowego męskiego.

narzady_plciowe_meskie

  • Prącie (członek męski, penis) – jego wzwód umożliwia podjęcie współżycia płciowego przez mężczyznę i wprowadzenie nasienia do pochwy kobiety.
  • Cewka moczowa – służy do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz, a podczas wytrysku nasienia zapewnia jego transport.
  • Zwieracz zewnętrzny cewki moczowej – umożliwia świadomą kontrolę oddawania moczu, jego skurcz podczas wytrysku nasienia zapobiega mieszaniu się nasienia z moczem.
  • Mosznachroni zawarte w niej narządy przed urazami mechanicznymi oraz pełni funkcje termoregulacyjne, ponieważ położenie jąder na zewnątrz ciała zapewnia im nieco niższą temperaturę niż w jamie brzusznej, co jest konieczne do prawidłowego dojrzewania plemników.
  • Jądro (gonada męska)to parzysty gruczoł płciowy męski, w którego kanalikach plemnikotwórczych odbywa się proces wytwarzania plemników. Jądra wydzielają do krwi hormony płciowe męskie – androgeny.
  • Nasieniowód służy do transportu nasienia. Bańka nasieniowodu to magazyn plemników. Tworzy również przewód wytryskowy.
  • Gruczoł pęcherzykowy (pęcherzyk nasienny) produkowana przez niego wydzielina stanowi materiał energetyczny dla plemników, zapewnia żywotność i zdolność zapładniającą plemników.
  • Przewód wytryskowy zapewnia szybki transport nasienia podczas wytrysku.

Jak pracują hormony u mężczyzny?

Podwzgórze, które stanowi część mózgowia, modyfikuje ilości wydzielanych w nim neurohormonów regulujących czynności przysadki mózgowej. W podwzgórzu wydzielany jest m.in. GnRH. Jest to hormon uwalniający gonadotropiny (ang. Gonadotropin Releasing Hormone), które oddziaływują na gonady męskie (jądra).

Przedni płat przysadki mózgowej wydziela dwie gonadotropiny:
1) FSH (Folitropina) – wpływa na wytwarzanie i dojrzewanie plemników w kanalikach plemnikotwórczych jąder.
2) LH (Lutropina) – pobudza komórki śródmiąższowe jąder do wydzielania androgenów (np. testosteron).

Testosteron – to najsilniejszy androgen, jego prawidłowe wydzielanie jest niezbędne do utrzymania procesu wytwarzania plemników.

hormony_panowie

Między wydzielaniem gonadotropin, GnRH i testosteronu istnieje współzależność o charakterze sprzężenia zwrotnego. Zwiększenie stężenia testosteronu w surowicy krwi hamuje wydzielanie GnRH i gonadotropin. To z kolei hamuje wydzielanie testosteronu. Natomiast niskie stężenie testosteronu we krwi odblokowuje wydzielanie GnRH i gonadotropin, co zwiększa wydzielanie testosteronu.

hormony_mezczyzna

 

1. Bochenek A., Reicher M.: Narządy płciowe męskie, [w:] Anatomia człowieka, t.2, PZWL, Warszawa 1998, 538-608
2. Michałkiewicz W., Rucki T.: Andrologia i seminologia, Wyd. Akademii Medycznej , Poznań 1973
3. Molnar J., Szarvas F.: Andrologia, PZWL, Warszawa 1984
4. Szymczyński A.G. (red.), Postępy andrologii, t. 1-2, PWN, Warszawa – Poznań 1988
5. Cerańska-Goszczyńska H., Ślizień-Kuczapska E., Kinle M.: Rozpoznawanie Płodności, Zestaw tablic, Bonami, Warszawa 2008
6. Troszyński M.: Rozpoznawanie Płodności, Podręcznik, Bonami, Warszawa2013.