Rozpoznawanie płodności


Witaj na stronie poświęconej naturalnemu planowaniu rodziny, które stosowane jest w oparciu o metodę objawowo-termiczną podwójnego sprawdzenia: metodę angielską.

 

Dla zdrowego trybu życia niezwykle przydatne są informacje dotyczące prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów organizmu ludzkiego. Jednym z najważniejszych elementów zdrowia zarówno kobiety jak i mężczyzny jest ich płodność. Zrozumienie jej mechanizmów działania umożliwia parze podejmowanie świadomych i wolnych wyborów dotyczących planowania rodziny.

Mężczyźni są płodni przez cały czas, ale kobiety są płodne tylko kilka dni w cyklu. Czy wiesz, że kobiecie własne ciało daje znaki, które pozwalają jej na identyfikację tych potencjalnie płodnych dni cyklu miesiączkowego?

Świadomość płodności oznacza, że kobieta, przez samoobserwację różnych objawów powtarzających się w cyklu miesiączkowym, może zidentyfikować płodne i niepłodne fazy cyklu, niezależnie od długości cyklu. Te objawy – biomarkery płodności, mają fizjologiczne i naukowe podstawy. Ze względu na działanie na różnych poziomach hormonów estrogenów i progesteronu są możliwe do zaobserwowania podczas cyklu. Najważniejsze wskaźniki płodności to:

  • śluz szyjki macicy
  • podstawowa temperatura ciała (PTC)
  • zmiany szyjki macicy

Świadomość własnej płodności wyposaża kobietę w zdolność odczytania i zinterpretowania płodnych i niepłodnych faz cyklu. Wiedząc, kiedy ma dni płodne w cyklu, zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej, para może powstrzymać się od współżycia seksualnego w fazie płodnej, aby uniknąć poczęcia dziecka, lub mogą korzystać z tych dni w celu osiągnięcia poczęcia.

Niezwykle cenna okazuje się możliwość stosowania metody objawowo – termicznej przez wszystkie kobiety, które są w wieku rozrodczym, niezależnie od tego czy ich cykl miesiączkowy jest regularny czy nieregularny. Swoją płodność z powodzeniem mogą również rozpoznawać kobiety w okresie po porodzie czy w premenopauzie, gdy płodność zaczyna powoli wygasać.

Jeśli kobieta ma już dość antykoncepcji, ale nie wie co medycyna ma do zaoferowania w zamian, to właśnie stosowanie metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia jest genialną alternatywą i pozwala się cieszyć pełnią życia.

dzieci_1

W każdej z tych sytuacji, w której każda kobieta na różnych etapach swojego życia może się znaleźć, warto pozyskać wiedzę dotyczącą własnej płodności i nauczyć się pod kierunkiem wykwalifikowanego nauczyciela metody RP. Wystarczą już trzy spotkania, by mieć dobre podstawy do zastosowania metody w swoim życiu. Spróbuj – umów się z jednym z naszych nauczycieli i zacznij jak najszybciej obserwacje swojego cyklu, a zaskoczy cię jak precyzyjnie Twoje ciało daje wskazówki, dotyczące twojej płodności, a w konsekwencji całego Twojego zdrowia.

Informacje zawarte na stronie nie są wystarczające, by skutecznie samodzielnie stosować metodę. Zalecane jest nauczenie się metody pod kierunkiem wykwalifikowanego nauczyciela naturalnego planowania rodziny.