Naprotechnologia


s1

NaProTechnology TM – Natural Procreative Technology – Naprotechnologia (Technologia Naturalnej Prokreacji) jest nową, prężnie rozwijającą się dziedziną nauk medycznych. Zakłada kompleksowe podejście do zdrowia kobiety. Swoją uwagę i wiedzę z zakresu medycyny zachowawczej, ginekologii i chirurgii łączy z naturalnymi mechanizmami i funkcjami układu rozrodczego. Obecnie kojarzona jest głównie z wykrywaniem zaburzeń zdrowia prokreacyjnego kobiety albo pary małżonków. Lekarz naprotechnolog jest specjalistą, który łączy wiedzę o rozpoznawaniu płodności w cyklu kobiety i przebiegu naturalnego procesu prokreacji z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jeżeli mechanizmy biologiczne w ciele kobiety działają prawidłowo naprotechnologia współpracuje z nimi, w przypadku choroby posługuje się nimi w celu postawienia diagnozy i wyboru najwłaściwszej drogi leczenia.

Naprotechnologia została opracowana i rozwinięta przez amerykańskiego położnika i ginekologa dr Thomasa W. Hilgersa. Postrzegał on pracę lekarzy położników i ginekologów jako służbę zdrowiu i życiu swoich pacjentów. Pierwsze badania nad rozpoznaniem ludzkiej płodności rozpoczął jako student medycyny w 1968 roku. Pracując w St. Louis University i Creighton University Schools of Medicine, wraz ze współpracownikami opracował MODEL CREIGHTON. Metoda była rozwijana przez nich przez 25 lat i tak dzieje się do dziś. Obecnie dr Hilgers jest starszym konsultantem medycznym w zakresie położnictwa, ginekologii , medycyny reprodukcyjnej i chirurgii w Pope Paul VI Institute for the Study of Human Reproduction. Jest profesorem klinicznym na wydziale ginekologiczno – położniczym w Creighton University School of Medicine. Jest także dyrektorem Institute`s National Center for Women`s Health.

Naprotechnologia umożliwia poczęcie dziecka w drodze naturalnego, niczym niezakłóconego aktu seksualnego, w przeciwieństwie do technik wspomaganego rozrodu. Warto nadmienić, że wszystkie badania skorelowane są z cyklem. Metody stosowane w naprotechnologii okazują się bardzo skuteczne w leczeniu niepłodności małżeńskiej, tzw. poronień nawykowych, infekcji narządu rodnego, choroby zrostowej w miednicy mniejszej, zaburzeń osi przysadka-jajnik, zaburzeń folikulogenezy i luteogenezy, zespołu policystycznych jajników, nawracających torbieli jajników, endometriozy, nieprawidłowych krwawień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bolesnych miesiączek, depresji poporodowej i innych.

Naprotechnologię cechuje szacunek dla zasad etyki i godności człowieka. Lekarz i pacjent współpracują ze sobą na wszystkich etapach leczenia, zaczynając od obserwacji, poprzez diagnostykę a kończąc na efektach leczenia. Pacjentki podnoszą swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania własnego organizmu, i mogą swiadomie podejmować decyzję o kierunku leczenia. Dodając do wszystkich wymienionych zalet wysoką skuteczność i przejrzystość etyczną możemy śmiało stwierdzić, że jest to alternatywa dla medycyny reprodukcyjnej i technik wspomaganego rozrodu.